Štítky

,

Investiční zlato má nepochybně mnoho výhod. Osvobození od DPH (poor, neplést s osvobozením od daně ze zisku, které zlato opravdu nemá), nezničitelnost zlata, výkup zlata za dobrých podmínek i transparentní stanovení aktuální cena zlata. Zlaté mince, slitky i cihly tvoří zlatý poklad centrálních bank, investiční zlaté slitky nakupují soukromí investoři po celém světě. O chemické stálosti zlata není třeba dlouze hovořit, taktéž o zlatém standardu.

Zlato dlouhou dobu těžilo z privilegovaného postavení, které zlato jako mincovní kov (a tudíž zlato jako uchovatel hodnoty) mělo. V posledních letech, zejména v době ekonomické krize a krachů bank, se objevil pro zlato jako investice nový konkurent. Tím je investiční stříbro.

Investiční stříbro dlouhá leta stálo zcela mimo zájem malých investorů. Kvalifikovaní, tj. velcí a bohatí investoři, do stříbra investovali po desetiletí. Využívali toho, že cena stříbra, zejména výkupní cena stříbra, byla velmi nízká. Stříbro bylo průmyslovým kovem.

Situace se změnila. Propad hodnoty dolaru, propad ceny eura a ostatních světových měn, růst ifnlace a obavy z měnové stability najednou vynesly investiční stříbro na výsluní. Proč? Důvodem je především fakt nízké ceny stříbra, které by v případě krachu měny nepochybně nastoupilo vedle zlata jako mincovní kov. Stříbro se proto od roku 2009 začíná stále více chovat jako mincovní kov, ne jako průmyslový kov, jak tomu do té doby bylo.

Investiční stříbro je narozdíl od zlata zatíženo DPH atd. Je neskladnější, větší rozpětí má nákupní cena stříbra a výkupní cena stříbra. Přesto stříbrné slitky a stříbrné mince předvádějí razantnější zhodnocení, než investiční zlato. Faktem je, že si rostoucí ceny stříbra všimli také drobní investoři a nakupují do svých portfolií investiční stříbro, stříbrné slitky i stříbrné mince. Narozdíl od zlata je v investičním stříbře naprosto zásadní, co investor kupuje. Kriticky důležité je kupovat likvidní investiční stříbrné slitky. I proto je investiční stříbro nástrojem pro schopné a znalé investory, jimž umožňuje zajímavější obchody než nyní dosti drahé investiční zlato.

Advertisement