Štítky

, , , ,

Při rozhodování o nákupu zlata není jediným faktorem pohled na graf ceny zlata nebo aktuální cena zlata na světových trzích.

Nákupy drahých kovů, investičního zlata i investičního stříbra, patří k velmi rozumným a konzervativním krokům. Jedná se nejen o investici, zlaté slitky, zlaté mince a zlaté cihly, stejně jako investiční stříbro, jsou pojistku proti problémům států, ekonomické krizi a krachu měny. V okamžiku, kdy se projeví ekonomická recese, kdy oslabí dolar nebo se objeví jiné varovné signály, vzrůstá zájem o cenu zlata a o nákup zlata. Cena zlata pak zpravidla roste, neboť zájem o investice do zlata je úměrný obavám na finančních trzích. Typickou ukázkou byl rok 1979, kdy se americký dolar dostal do výrazných problémů, inflace přesáhla 12% ročně a cena zlata vystřelila na 850 dolarů. Na dlouhou dobu byla cena zlata 850 dolarů all-time-high.

Krize z roku 2008 znamenala další impuls pro růst ceny zlata. Cena zlata postupně překonala hranici 1000 dolarů za unci. Panující obavy o bankovní sektor poslal graf ceny zlata opět vzhůru, cena zlata dosáhla hodnoty 1500 dolarů.

Krize z roku 2011, kdy krachují celé státy PIIGS, obavy z rozpadu eurozóny a slábnoucí americký dolar, to vše bylo pro cenu zlata dalším růstovým impulsem. Cena zlata překonala od doby krize 1979 tehdejší maximum o 100%, když cena zlata překročila hranici 1700 dolarů za troyskou unci. Naplnily se také analýzy, které cenu zlata předpokládaly až na hodnotě 1800 dolarů.

Že se globální ekonomika dostává do potíží, lze poznat včas. Je ovšem třeba znát souvislosti a sledovat je.

Investování do zlata v České republice je doménou prozíravých investorů, kteří jsou si vědomi rizik současné nekryté měny. Vědí, že zlato a stříbro jsou platidlem poslední instance, čili v případě inflace či hyperinflace může dojít k naprostému znehodnocení celoživotních úspor. Výhodou je, dnes jsou i v České republice dostupné kvalitní informační zdroje, a i naprostý začátečník může bez obav do zlata investovat.

Každý by měl mít ve zlatě a stříbře uloženo cca 40% svého majetku. Ještě před deseti lety bylo doporučováno, že zlato a stříbro má tvořit 10-15% majetku investora, ovšem současná ekonomická krize ukázala slabost nekrytých měn a zvyšující se riziko hyperinflace. Došlo tedy nejen k nárůstu ceny zlata a ceny stříbra, ale i k podstatnému přehodnocení významu zlata a stříbra v portfoliu investora.

Pokud hovoříme o investici do zlata, je zapotřebí zmínit stříbro. Investiční stříbro do budoucna nabízí větší potenciál růstu. Podrobné informace jsou zde.

Advertisement