Štítky

, , ,

Indie patří mezi největší „čisté kupce“ zlata. Důvodem je historický zvyk Indů nakupovat zlato a ve zlatě hledat bezpečnou tezauraci rodinných úspor. Indická poptávka po zlatě je tedy pro ceny zlata velmi důležitým faktorem.

Indie ale čeli růstu deficitu obchodní bilance, deficit roste také na běžném účtu. Proto se indická vláda snaží omezit nákupy zlata domácnostmi uvalením dvojnásobného cla na dovoz zlata, aby přístup ke zlatu zpomalila. Statistiky ukazují, že v roce 2011 Indie dovezla 969 tun zlata, přičemž poptávka po zlatě v Indii trvale rostla – i přes rostoucí cenu zlata na světových trzích.

Dovoz drahé ropy a zlata tlačí na obchodní bilanci Indie velmi silně. Odborníci očekávají propad dovozu, což by pro cenu zlata mohlo znamenat důvod k poklesu ceny zlata na světových trzích. I proto je nyní jako zajímavější vnímána investice do investičního stříbra, které je narozdíl od zlata potřebné v průmyslu a tudíž je globální poptávkou daleko lépe absorbováno než než zlato.

Rizikem zlata je, jak ukazuje i příklad Indie, právě zlato samo o sobě: Je především mincovním a tezauračním kovem. Průmyslová poptávka na cenu zlata příliš vlivu nemá. I proto odborníci doporučují rozložení investice do drahých kovů právě mezi zlato a stříbro.

 

Advertisement