Štítky

, , , , , , , ,

Cena zlata prošla dobrou korekcí, na které mnoho investorů realizovalo velmi levné nákupy. Pokles ceny zlata byl razantní, důvodem byl především útěko z krizí stiženého eura k americkému dolaru. Mnoho fondů a bank se dostalo do potíží v souvislosti s hrozícím krachem španělských a řeckých bank, proto nutně potřebovaly hotovost.

Pro jedny je přístav bezpečí americký dolar, alespoň krátkodobě. Šéf FEDu Ben Bernanke nyní neohlásil další kolo tisku peněz, takže investoři čekají snesitelnou míru inflace. Ovšem snesitelná míra inflace pro hedžové fondy a investiční skupiny je zcela jiná, než pro občany a malé investory. Ti nemají přístup k obchodům, kde se ročně vydělají desítky procent, takže potřebují hledat přístav bezpečí jinde než u inflačních měn.

Proto mnoho investorů přivítalo likvidace zlatých zásob fondů a skupovalo za nízké ceny zlaté cihly, zlaté mince i zlaté slitky. Nízká cena zlata se rozhodně nelíbí těžařům zlata, což se odrazilo v jejich pozicích na burze. Za nízkou cenu zlata odmítli dodávat další zlato – důsledkem je razantní návrat ceny zlata vzhůru, o desítky dolarů za jediný den.

Jak je vidět, platí staré dobré pravidlo, že kupovat se má v dobách, kdy ulicemi teče krev. Pro úplnost dodejme, že mnozí investoři samozřejmě umí vydělat nejen na růstu ceny zlata, ale v době, kdy jde graf ceny zlata dolů.

 

 

Advertisement