Štítky

, , , , , , ,

Cena zlata v pátek zažila nebývalý růstu: během pár minut cena zlata vzrostla o více jak 60 dolarů. Zatímco ceny aktiv na finančních trzích padaly (index Dow Jones o téměř 300 bodů), graf ceny zlata během několika minut razantně vzrostl. Vývoj ceny zlata dává zapravdu těm, kteří sledují s obavami další vývoj v EU i v globální ekonomice.

Důvodem růstu ceny zlata jsou obavy z inlface. Očekává se, že americký FED bude čelit nepříznivé situaci v Evropě a velmi nepříznivým makrodatům z amerických trhů tím, že spustí třetí kolo kvantitativního uvolňování. Půjde tedy o tisk peněz, který bude mít za následek inflaci. Zlato a jeho cena tak stále plní roli přístavu bezpečí, hodnota zlata na burze odráží aktuální vysoké obavy investorů z budoucnosti.

Investoři se nyní odklánějí od eura i rizikových aktiv a nakupují americký dolar. Dolar ovšem bude v případě třetího kola kvantitativního uvolňování nejspíš devalvovat, proto tedy roste cena zlata a graf ceny zlata v pátek zamířil prudce vzhůru. Pro českého investora je růst ceny zlata umocněn tím, že prudce klesá cena české koruny a postupuje znehodnocování tuzemských úspor. Nákup zlata v korunách je tak o poznání dražší, než tomu bylo v minulosti. V centru zájmu jsou proto zlaté slitky i zlaté mince. V centru pozornosti je také investiční stříbro, které je zajímavé i pro své průmyslové použití.

Čeští investoři, stejně jako zahraniční investoři, vidí rostoucí obavy z dalšího vývoje v EU. Ekonomika Španělska je v problémech, Řecko je před opakovanými volbami. Mnozí ekonomové očekávají rozpad eurozóny, což by znamenalo pád hodnoty eura i české koruny. Nákup zlata je logickým krokem k zabezpečení před hrozící inflací.

Nemělo by Vám uniknout:

Godman Sachs: Buy gold!

Jaká jsou rizika při nákupu zlata?

Advertisement