Štítky

, , , ,

Investování do zlata je vnímáno jako zabezpečení úspor před nenechavou rukou státu a před inflací. Častou obavou investorů je, zda je jejich nákup zlata maximálně bezpčený jak z hlediska kvality zlata, tak z hlediska osobních citlivých údajů.

Velmi riziková jsou takzvaná spoření do zlata, o čemž jsme již psali. Investor nakupující zlato by měl ovšem zvážit, zda jeho obchodník se zlatem je dostatečně seriózní a zda umí s investorovými osobními údaji správně nakládat. Investor by si měl velmi důkladně promyslet, zda bude nakupovat u obchodníka, který poskytuje jeho data dalším institucím. Že to není možné?

Někteří obchodníci, kteří neumí posoudit možné dopady, poskytují například e-maily svých zákazníků dalším firmám. Jak je to možné? Jde o poskytování dat klientů srovnávačům cen typu Heuréka. Jinak řečeno, srovnávače cen znají zákazníkův mail a vědí, ve kterém obchodě nakoupil. Tím se investorova data dostávají mezi další okruh firem.

Zkušený investor ví, že obchod s drahými kovy je – stejně jako banka – velmi diskrétní. Zkušený investor samozřejmě nenakupuje osobně v obchodech, protože zejména v dnešní době laciné sledovací a záznamové techniky je návštěva takového obchodu riziková. Stejně je tomu s poskytováním údajů třetím stranám – zkušení investoři nenakupují u obchodníků, kteří data poskytují třetím stranám.

Jak vypadá situace z pohledu obchodníka? Zkušení obchodníci zásadně neprovozují tzv. „kamenné obchody“. Vědí, že by své zákazníky i vlastní personál vystavili riziku nežádoucího zájmu. Při návštěvě takového „kamenného obchodu“ by totiž vždy hrozilo riziko, že si investora vytipuje někdo s nekalými úmysly.

Zkušení obchodníci s drahými kovy samozřejmě nikdy neposkytují data svých zákazníků žádnému dalšímu subjektu.

Jak tedy rozeznat obchodníka, který rozumí ochraně dat od obchodníka, který je v ochraně klientských dat velmi naivní? Je to poměrně snadné: zkušený obchodník nevystaví klienty riziku. Proto zkušený obchodník neprovozuje „kamenné obchody“ nebo „showroomy“, s klienty zásadně jedná v diskrétném prostředí vlastních kanceláří. Nikdo nemůže zvědavě nakukovat přes výlohu anebo si tipovat budoucí oběť.

Druhým znakem kvalitního obchodníka s drahými kovy je, že neposkytuje data svých klientů nikomu dalšímu. U zkušeného obchodníka tedy nejsou žádné aktivity typu „ověřeno zákazníky“ atd, obyklá přes třetí firmy typu Heuréka. Zkušený obchodník si váží bezpečí svých klientů a nemá zapotřebí používat nástroje typu Heuréka, které v diskrétním prostředí privátních investic nemají místo.

 

 

 

 

Advertisement