Investiční banka Goldman Sachs poradila klientům prodat zlato. Cena zlata reagovala poklesem. Nízká cena zlata vytvořila rezist kolem hranice 1700 dolarů. U ceny 1688 dolarů za unci zlata převážily nákupní příkazy, které tlačí cenu zlata zpět ke hranici 1700 dolarů.

Zlato je považováno především za investiční nástroj. Banky a velké instituce jej drží jako ochranu v nejistých dobách. Pokud ale pominou rizika, tyto instituce naopak začnou zlato prodávat a nakupovat jiná aktiva. Hrají totiž na zisk, ne na uchování hodnoty. Nakoupit zlato má tedy jiný důvod pro tyto velké hráče, ale zcela jiný důvod pro malého investora. Malý investor hraje na uchování hodnoty, ne na kurzový zisk.

Zlato po doporučení Goldman Sachs prodávaly velké instituce. Naopak investiční nákupy malých investorů se zvyšují, protože pokles ceny drahých kovů vytváří dobré nákupní podmínky pro nákup zlata jako uchovatele hodnoty.

Zájem investorů se přesunul ze zlata, které je vnímáno jako drahé (v důsleku předchozího tažení ceny zlata vzhůru nákupy bank a velkých investicí), do průmyslových kovů. To koresponduje s očekáváním, že současná krize v příštím roce skončí a průmysl bude opět spotřebovávat více průmyslových kovů. Zlato ale v průmyslu má jen malé uplatnění. Zájem investorů se přesová do investic do stříbra a mědi.

Advertisement