Štítky

, ,

Cena zlata je u dlouhodobých minim. Pokles ceny zlata pod hranici 1200 dolarů přilákal ke koupi zlata mnoho zájemců. Proč tedy graf ceny zlata stále míří na jih?

Důvodem jsou především velké bankovní expozice v derivátech. Spekulativní pozice bank jsou od roku 2011 nasměrovány na short, takže není v zájmu velkých bank, aby ceny zlata rostly. Derivátové expozice amerických bank a také velkých investičních fondů jsou postaveny jednoznačně na pokles.

Z toho důvodu nelze připustit – pokud se na trhy podíváme optikou velkých hráčů – aby ceny zlata šly vzhůru. A to i proti realitě fyzické těžby, kde mnozí těžaři zavírají svoje důlní projekty, respektive utlumují průzkum ložisek zlata. Důvodem je právě nízká cena zlata, kdy se mnohým těžařům prostě těžit zlato nevyplatí.

Burzovní ceny zlata jsou prostě jedna strana mince. Druhou stranou je fyzická realita spotřeby zlata. V době, kdy finanční trhy rostou, je samozřejmě poptávka po zlatě menší, než v dobách krize. Finanční trhy nyní stagnují, ceny komodit obecně klesají.

Ceny zlata jsou u dlouhodobých minim. Mnozí drobní investoři těchto cen využívají k nákupům – evropské státy jsou nadále předlužené a globální ekonomika rozhodně neroste tempem, jaké by bylo zapotřebí.

Advertisement