Jaká jsou rizika při nákupu zlata?

Prvním rizikem je samozejmě to, že místo zlata zakoupí nezkušený investor padělek, padělanou zlatou cihlu nebo padělaný zlatý slitek. Je proto nezbytné nakupovat pouze u prověřených prodejců, kteří disponují odbornými znalostmi a lidově řečeno „jdou s vlastní kůží na trh“. Anonymní obchody bez jasné identifikace je lepší ignorovat, přes sebelepší nabídky výhodné ceny zlata.

Druhým rizikem je nákup zlata formou ETF, čili prostřednictvím fondů. Není totiž vždy zaručeno, že tyto fondy opravdu zlato mají.

Třetím rizikem jsou unallocated účty v bankách, kde investor není držitelem individuálně určených zlatý slitků.

 

O těchto rizicích je třeba se informovat u seriozních firem. Seriozní prodejci nabízejí dokonce školení nejen o tom, jak nakupovat ivnestiční zlato. Investor se na takové školení dozví, jak vydělat i na propadu ceny zlata, respektive jak vydělat, když cena zlata klesá. Samozřejmě se také naučí, jak svoji investici do zlata zajistit proti propadu. Profesionální obchodník by měl disponovat odborným týmem. Takové školení by měl investor vždy vyhledat a stát se tak kvalifikovaným investorem.

 

Rizikem při nákupu zlata je také osobnost prodejce. Je zajímavé si zadat do vyhledávače název firmy,  nebo osoby, která se zlatem obchoduje. Je smutnou realitou, že se zlatem v České republice „obchoduje“ kdokoliv. A pak z vyhledávače padají další údaje, například že firma vyrábí palivové pelety, prodává parfémy, obchoduje s leteckými modely. Není vyjímkou ani prodej golfového vybavení, prodej erotických pomůcek či pečení svatebního pečiva …. Lze pochybovat o odborné zdatnosti a o výdrži těchto „obchodníků se zlatem“ – pokud dojde k poklesu, budou zítra místo zlata prodávat třeba lopaty…

Investor by se tedy měl vždy orientovat na firmu, která se věnuje profesionálně jen a pouze obchodu s drahými kovy. A vyhledat vždy profesionály – vyšší cena zlata má totiž u profesionálů opodstatnění. Věnují se pouze obchodování se zlatem, nevidí ve zlatě jen „bokovku“, jak rychle zbohatnout. Dalším dobrým důvodem, proč se při nákupu nedat okouzlit jen nízkou cenou zlata, je také již zmíněný odborný support, který profesionálové narozdíl od „pokoutních prodavačů čehokoliv“ umějí poskytnout.

Advertisement

2 thoughts on “Jaká jsou rizika při nákupu zlata?”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s